• Dôležité nie sú veľké veci, ktoré robíš,
          ale malé veci, ktoré robíš z celého srdca.

Matka Tereza

História školy

Rýchlou výstavbou v Trenčíne v 70. rokoch 20. storočia vznikli nové sídliská, nové štvrte a začalo sa tiež s výstavbou dnes už dominantného sídliska Juh. Keďže prvými obyvateľmi tohto sídliska boli mladí ľudia, súčasťou projektu bola na prvom mieste aj škola. Výstavba školy sa začala v máji 1974 a do prevádzky bola odovzdávaná po etapách od roku 1977, posledný bol odovzdaný pavilón telovýchovy v roku 1979. V členitom teréne na kopci pod lesoparkom Brezina tak vyrástli hneď dve školy prepojené spojovacími chodbami – Základná škola na Saratovskej ulici a Základná škola na Ul. L. Novomeského. Takto družne tu tieto dve školy pracovali 25 rokov, no pre klesajúci počet detí bola rozhodnutím mestského zastupiteľstva v roku 2004 ZŠ na Saratovskej ulici zlúčená so ZŠ na Ul. L. Novomeského a od školského roku 2004/2005 doteraz fungujeme ako jedna škola.

Celý školský komplex tvorí:

• 5 pavilónov s triedami a odbornými učebňami,
          • 1 telovýchovný pavilón s 2 telocvičňami a plavárňou,
          • 1 hospodársky pavilón s kuchyňou, 2 školskými jedálňami a dielňami pre údržbára,
          • moderný športový areál s umelými povrchmi a multifunkčnými ihriskami.

V našich priestoroch sídli od roku 2020 aj Súkromná ZŠ pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi poruchami AUTIS.

Od založenia školy doteraz boli riaditeľmi:

ZŠ, Saratovská ul.:

1976 – 1979              Mgr. Ján Popovič

1979 – 1990              Mgr. Martin Jankovich

1990 – 1992              Mgr. Lýdia Kaššovicová

1992 – 1998              Mgr. Božena Bagarová

1998 – 2004              Mgr. Viktor Hlaváč

ZŠ, Ul. L. Novomeského:

1979 – 1981                Mgr. Jozef Zíma

1981 – 1990                Mgr. Jaroslava Furendová

1990 – 1992                Dr. Anton Lacko

1992 – 1995                Mgr. Margita Homolová

1995 – 2014                Mgr. Jozef Spišák

2014 – doteraz            Mgr. Marián Hrnčár

Súčasnosť

V školskom roku 2022/2023 navštevuje našu školu 793 žiakov. Na I. stupni máme 15 tried, na II. stupni 19 tried. V škole sa vzdelávajú žiaci prevažne zo sídliska Juh, časť žiakov dochádza z iných častí mesta alebo z okolitých miest a obcí. Okrem klasických tried máme v škole zriadené od 5. ročníka aj triedy s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy zameranej na futbal. Tieto futbalové triedy sú zriadené v spolupráci s mestom Trenčín a futbalovým klubom AS Trenčín.

Čo ponúkame:

• vysokokvalifikovaný pedagogický zbor,
          • vynikajúce výsledky v predmetových olympiádach a súťažiach, práca s nadanými žiakmi,
          • výborné materiálno-technické vybavenie školy (IKT, interaktívne tabule, tablety, obnovené učebne fyziky, biológie a  techniky, 11 odborných učební, 4 učebne jazykov, 3 učebne informatiky, 3 telocvične, plaváreň),
          • práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
          • nadštandardné vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi,
          • výborná spolupráca s rodičmi a verejnosťou,
          • výučba angličtiny od 1. ročníka,
          • plavecký kurz pre žiakov 3. ročníka,
          • školy v prírode a lyžiarske kurzy pre žiakov,
          • každoročne cca 20 záujmových krúžkov,
          • veľký športový areál prístupný denne od 16.00 hod. širokej verejnosti,