Počas celého školského roka 2025/26 navštevovali postupne všetky oddelenia ŠKD pracovníčky krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska s cieľom priblížiť deťom život ľudí s týmto hendikepom. Deti si mali možnosť vyskúšať jednotlivé kompenzačné pomôcky prostredníctvom rôznych aktivít. Takisto im bolo predstavené brailove písmo a deti sa dozvedeli aj o službe vodiacich psov. Aktivity boli pre deti nové a zaujímavé. Obohatili ich nielen .po vedomostnej stránke, ale dotkli sa i emocionálnej, prispeli hlavne k rozvoju empatie a solidarity. Fotogaléria
Novinky
Workshopy s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska
Oznam školskej jedálne
Prihlášku na stravovanie na nový šk. rok 2026/2027 pošlite na fabova@9zstn.sk - link na tlačivo Prihláška na stravovanie
Žiadosť o vrátenie preplatku stravy za tento šk. rok pošlite do 30.6.2026 na fabova@9zstn.sk - link na tlačivo Žiadosť o vrátenie preplatku stravy
Prosíme všetkých rodičov, aby si skontrolovali stav financií cez stránku www.eskoly.sk a na základe toho tí, ktorí majú preplatok 50 € a viac si môžu poslať žiadosť na vrátenie financií. Všetky ostatné preplatky budú automaticky presunuté na nový školský rok 2026/2027. Žiakom 9.ročníka budú preplatky vrátené automaticky, žiadosť posielať nemusia. Treba poslať len v prípade pri zmene účtu.
V prípade potreby volajte na 032/6524528.
Obedy na september 2026 zaplaťte do 20.8.2026!!!! Číslo účtu a variabilný symbol na zaplatenie sú nezmenené.
Oznam školskej jedálne
Posledným dňom na odhlásenie obedov v mesiaci jún 2026 je piatok 26. júna 2026 do 700 hodiny.
Utorok 30.6.2026 výdaj obeda: 1000 – 1200 hodiny.
Prosíme rodičov, ktorých deti odchádzajú zo školy, aby to nahlásili do školskej jedálne.
Zoznam prijatých/neprijatých žiakov do 1. ročníka
Vážení rodičia, v prílohe si viete nájsť výsledok prijímacieho konania pre svoje dieťa pod kódom, ktorý ste obdržali pri podávaní prihlášky. Prijatie si viete overiť aj na stránke https://eprihlasky.iedu.sk/Elektronicka-vyveska
Zoznam_prijatych_neprijatych_do_1._rocnika.pdf
Deviataci opäť pomáhali
Dňa 23.6.2026 sme ešte raz navštívili Trenčiansky útulok.
Psíci sa s chlapcami a dievčatami vybehali, vyskákali a znova zažili pozitívnu ľudskú blízkosť.
Ďakujeme deviatakom za ich ochotu a presvedčenie pomáhať: Ondrejovi, Viktorovi, Robovi, Solomii, Olívii, Karolíne, Nikole, Zuzane, Tamare, Sofii a Karin. Veľká vďaka za organizáciu tejto akcie patrí Mgr. Rečičárovej - soc. pedagogičke. Fotogaléria
Výstava výrobkov detí z krúžku ručných prác
V piatok 19.6. sa v zasadačke našej školy konala výstava výrobkov detí z krúžku ručných prác, ktorý už druhý šk. rok vedie pani asistentka Bc. Lenka Talianová. Pod jej vedením sa deti učia rôzne ručné techniky - ručné šitie, vyšívanie, pletenie. Zároveň sa ale učia samostatnosti i skupinovej spolupráci, tvorivému mysleniu a hlavne trpezlivosti :)
Úprimná vďaka patrí pánovi riaditeľovi, ktorý na krúžok zakúpil nový šijací stroj a veľká pochvala všetkým deťom za ich pekné práce! Fotogaléria
ŠKOLA MÁGIE- školský výlet
Vo štvrtok /18.6./ a v piatok/19.6./ naši prváci, druháci /2.C/ a štvrtáci navštívili magickú školu, kde ich jednotlivými fakultami sprevádzali obľúbené postavičky z filmu Harry Potter. Okrem dobrej zábavy sme si užili aj čarovné prostredie hradu Beckov, kde sa Škola mágie konala. Fotogaléria
Láska kvitne v každom veku
Aj tento rok sa naša škola zapojila do celoslovenského projektu “Láska kvitne v každom veku”. V čase od 1.5. do 15.6. naši žiaci spolu s pani učiteľkami ručne vyrobili neuveriteľných 193 pohľadníc. Pohľadnice s kvetinovými motívmi sme poslali seniorom do centra Bôrik v Nitrianskom Pravne. Veríme, že aspoň takýmto spôsobom rozžiarime nielen izby ale aj srdcia našich seniorov. Poďakovanie patrí pani učiteľkám Kosovej, Porošinovej, Bernátovej a pani vychovávateľke Antalovej. Za organizáciu ďakujeme pani učiteľke Bobotovej. Fotogaléria
Detská konferencia
Dňa 28.4.2026 sme sa zúčastnili regionálnej Detskej konferencie – Keď hovoríme, počúvajte nás! Témou konferencie bolo - Násilie na deťoch. Konferenciu zastrešovalo MPSVR a zástupcovia ústredia ÚPSVaR. Zúčastnili sa jej trojčlenné skupiny žiakov ZŠ a SŠ. Naše žiačky (Kamila Muchová, Emma Furová, Ema Turzíková) výborne a interaktívne prezentovali svoj príspevok: Šikana našimi očami. Dievčatá ako jediné prezentovali svoje názory a postoje samostatne, bez poznámok. Veľké uznanie, dievčatá, za vašu priamosť a odvahu!! (Martina Rečičárová, sociálny pedagóg) Fotogaléria
MAKSÍK
Žiaci 2.-4.ročníkov sa mohli tento rok opäť zapojiť do súťaže “Maksík”. V celoslovenskej súťaži súťažilo tento rok až 15 477 detí, čo je zatiaľ rekordný počet. Medzi najmúdrejších Maksáčikov sa zaradili a diplom a pekné ceny získali: Trúnková, Gurín a Kubišová z 2.B, Kalinová z 2.C, Semaňák a Krajčovič z 3.C, Švelka z 3.D, Vrábel zo 4.A, Pethö zo 4.C a Švelková zo 4.D. Blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník. Za organizáciu ďakujeme p.uč. Bobotovej. Fotogaléria
Máme majsterku republiky!
V utorok 9.6.2026 sa v Košiciach uskutočnili majstrovstvá SR žiakov v ľahkej atletike. Našu školu reprezentovala Alexandra Krupová z 9.B triedy. Vo finále v behu na 60 m sa umiestnila na 3. mieste a v skoku do diaľky sa svojím výkonom umiestnila na 1. mieste a stala sa majsterkou Slovenska. Saši gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.
Školský časopis JEDENÁSTKA
Naše MESTO
Naša základná škola sa dňa 05.06.2026 zapojila do 20. ročníka iniciatívy Naše Mesto už po desiatykrát, pričom 32 dobrovoľníkov obnovilo oplotenie, vyplelo vyvýšené záhony a revitalizovalo lavičky.
Zveľaďovanie školského areálu prinieslo okamžitý vizuálny rozdiel, no najväčšia hodnota podujatia spočívala v niečom inom. Spoločná práca prepojila ľudí, vytvorila skvelú atmosféru a ukázala silu komunitnej pomoci. Deti sa tak môžu vracať do krajšieho, čistejšieho a inšpiratívnejšieho prostredia. Tento rok sa zapojili dobrovoľníci z firiem: ČSOB, HELLA Slovakia Lighting s.r.o., Slovanet, a.s., Tatra banka, a.s., TESCO STORES SR, a.s.
Veľké ĎAKUJEME patrí všetkým 32 dobrovoľníkom za ich čas, ochotu a dobre odvedenú prácu, rovnako ako Nadácii Pontis za skvelú organizáciu a podporu tejto zmysluplnej iniciatívy. Fotogaléria
Týždeň dobrovoľníctva
V týždni od 18.5. do 24.5.2026 prebiehala na Slovensku kampaň: Týždeň dobrovoľníctva. A v tomto roku sa ho zúčastnila aj naša škola. Veľmi chválime skupinu deviatakov z 9.B triedy: Nikolu, Tamaru, Karolínu, Zuzanu, Viktora, Ivana, Róberta, Ondreja. Títo naši tínedžeri začínajú chápať, čo je to občianska angažovanosť, život v komunite a že – Robiť dobro má zmysel. 19.5.2026 sme pomáhali v Trenčianskom útulku, venčili sme psíkov. Túto aktivitu si zopakujeme ešte na konci šk. roku. Ďakujem, deviataci, za vašu odvahu! (Martina Rečičárová, sociálny pedagóg).Fotogaléria
Participatívny rozpočet
Tento školský rok to bol už tretí ročník projektu. Každá trenčianska základná škola získala vlastný rozpočet 1 000 € na projekty, ktoré vymyslia žiaci. Vďaka tomu sa učia plánovať a realizovať vlastné nápady. Pochopia fungovanie školy a mesta, zvyšujú si tak znalosti o občianskej spoločnosti a demokracii.
Boli určené dva okruhy tém na zlepšenie či vytvorenie nových projektov. Prvý sa nazýval PRESTÁVKA a mal obsahovať nápady na zlepšenie či vytvorenie nových priestorov na bezpečné a hravé trávenie oddychu počas prestávok. Druhý sa volal DOBROVOĽNÍCTVO. Tie nápady mali obsahovať aj spoluúčasť žiakov, ich aktivitu a pomoc. Žiaci mali množstvo nápadov. Všetky triedy teda navrhovali, čo by sme mohli kúpiť či vytvoriť. Niektoré boli naozaj nápadité a originálne. Vybrali sme tie, ktoré sa dajú zrealizovať. Po prezentácii a informačnej kampani mali všetci možnosť hlasovať. Žiaci prvého stupňa hlasovali prezenčne – po predstavení projektov staršími žiakmi sa rozhodli a hlasovali zdvihnutím ruky. Žiaci druhého stupňa a učitelia hlasovali elektronicky – prostredníctvom ankety v EduPage.
A ktorý projekt získal najviac hlasov? Väčšina žiakov podporila projekt ÁTRIUM. Chceli by počas pekného a suchého počasia ísť cez veľkú prestávku von do átria. Mohli by sa nadesiatovať, prejsť či sa zahrať. Samozrejme rešpektovať pravidlá a správať sa bezpečne. Aj ďalšie projekty boli zamerané na zlepšenie prostredia. Napríklad zakúpením slnečníkov môžeme využívať priestor na sedenie vonku aj za teplého a slnečného počasia. Tiež vyriešenie hluku v našej jedálni by potešilo viacerých. Koľko hlasov získali návrhy, si môžete pozrieť v tabuľke.
Víťazné projekty v krátkom čase zrealizujeme podľa finančnej náročnosti. Ak budú priaznivé ceny, zrealizujeme aspoň dva až tri projekty 😊.
Ďakujeme všetkým žiakom a učiteľom, ktorí navrhli či hlasovali za zlepšenie nášho spoločného priestoru.
Skrinky_na_hygienicke_potreby_do_dievcenskych_WC.pdf
Parti.rozpocet_plagat_harmonogram.pdf
Celoštátne finále vo futsale
Dňa 4.6. sa naša škola zúčastnila finálového turnaja víťazov krajov vo futsale žiakov ZŠ, kde sme sa kvalifikovali postupne cez niekoľko kôl spomedzi 1071 účastníkov. Hralo sa v krásnom prostredí novej školy Strednej športovej školy v Poprade. Chalani previedli skvelé výkony, na hranici možností, takticky výborne i keď zaváhaniam sme sa nevyhli. Vo veľmi ťažkej skupine, z ktorej vzišiel neskorší víťaz, sme prešli ako nôž maslom a bez straty bodu a po veľmi dobrej hre sme sa radovali z víťazstva v skupine a postupu do semifinále. Tu sme boli odsúdení vypiť kalich horkosti do dna. Zvyšné dva zápasy sme odohrali ako cez kopirák. V oboch sme viedli a zdanlivo sme ich mali pod kontrolou. Žiaľ stratili sme ich nedostatočnou produktivitou vpredu a indiviuálnými taktickými skratmi vzadu. Mrzí to kvôli chlapcom, ktorý vynaložili veľké úsilie a naozaj vzorne reprezentovali našu školu. Výsledkom boli aj individuálne ocenenia pre najlepšieho strelca Lucasa Hrabala a Maxima Pavlíka (zhodne po 4 góly). Ešte väčšej pocty sa dočkal opäť Maxim Pavlík, ktorý bol dekorovaný ako najlepší hráč turnaja. Ďalším pozitívom je, že napriek veľmi ťažkej skupine sme strelili najviac gólov na turnaji. Našu školu a svoj klub AS Trenčín reprezentovali: Baláž Adam, Doktor Dominik, Habáň Samuel, Hrabal Lucas, Hrušovský Adam, Nižňanský Nicolas, Pavlík Maxim, Petričko Jakub, Stehlík Dominik, Vorčák Matúš. Fotogaléria
Majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat
Naše dievčatá obsadili na MS v basketbale, ktoré sa konalo v dňoch 3. - 4.6.2026 v Prievidzi, pri svojej prvej historickej premiére, krásne 7. miesto. V hre nie je tak umiestnenie, ale samotná hra. Či už dievčatá prehrávali alebo vyhrávali, nevypustili ani chvíľu. To isté bolo aj pri súperkách. Dievčatá nepozerali na skóre, hrali preto, že ich to bavilo. A to bolo najkrajšie na tomto turnaji. Veľká vďaka dievčatá za váš predvedený výkon. Chceme sa aj touto cestou poďakovať trénerovi Basketbal Trenčín Marekovi Marčokovi za odbornú pomoc pri vedení družstvá pri turnaji a aj klubom v Trenčíne i Starej Turej, kde dievčatá môžu pracovať na svojom indivíduálnom basketbalovom raste. Za prípravu patrí veľká vďaka p. uč. Mgr. Kadukovi. Fotogaléria
Indiánsky Deň detí plný priateľstva a odvahy v ŠKD
Tohtoročný Medzinárodný deň detí v našom školskom klube detí sa premenil na jedno veľké dobrodružstvo. Školský dvor zaplavili odvážni indiáni, ktorí si vlastnoručne vyrobili pestrofarebné čelenky a kostýmy. Deti sa rozdelili do viacerých skupín a vytvorili si vlastné indiánske kmene s originálnymi názvami. Na znak priateľstva medzi kmeňmi sa uzatvorila zmluva spojením rúk všetkých náčelníkov kmeňov s hlavným náčelníkom a šamanom. Šaman rozdal deťom vrecúško s bylinkami, ktoré má samozrejme uzdravujúcu moc.
Na malých bojovníkov čakali rôznorodé súťažné disciplíny, ktoré preverili ich šikovnosť a obratnosť. Deti absolvovali tieto disciplíny: divoká jazda na koni, labkové bludisko, indiánske piškvorky, Winnetuova hlava, zelený kaktus a indiánska správa. Na každom stanovišti bolo vidieť obrovskú radosť, smiech a úprimné športové zápolenie. Počas celého popoludnia vládlo medzi súpermi silné priateľstvo a vzájomná pomoc. Starší náčelníci ochotne pomáhali mladším členom svojho kmeňa prekonávať ťažké prekážky. Fotogaléria
Kreatívne partnerstvá
Počas celého školského roka sa žiaci a žiačky 3.A s pani učiteľkou Mgr. Zuzanou Zahumenskou a 3.B s pani učiteľkou Mgr. Denisou Juráčkovou stali súčasťou projektu Kreatívne partnerstvá, ktorý patrí do programu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Raz do týždňa sa na dvojhodinovke stretávali s vizuálnou umelkyňou Natáliou Okolicsányiovou a prostredníctvom umenia sa učili slovenský jazyk alebo vlastivedu.
Príďte sa 9.6. 2026 od 15:00 do 17:00 pozrieť na svet očami detí, potešiť sa z ich tvorby a oceniť všetko, čo počas roka vytvorili.
Ako vyzerali hodiny Kreatívnych partnerstiev? Na hodinách slovenského jazyka a výtvarnej výchovy sa deti cez tvorivú hru učili rozvíjať svoju predstavivosť, kreativitu a schopnosť spolupracovať. Nepracovali iba s učebnicou alebo podľa presných návodov, ale objavovali jazyk, príbehy a svet okolo seba prostredníctvom kresby, skupinových aktivít aj vlastnej fantázie. Vytvorili sme bezpečný a slobodný priestor, v ktorom sa deti nebáli experimentovať, spontánne tvoriť a prichádzať s vlastnými nápadmi. Vznikali fantazijné mapy s tajnými symbolmi, plagáty k vymysleným podujatiam, spoločné rozprávkové príbehy či imaginatívne kresby krajiny. Popri jazykových pravidlách a výtvarných technikách sa deti učili rozvíjať fantáziu, komunikovať, spolupracovať, hľadať originálne riešenia, prezentovať a diskutovať o nich. Prepájali sme témy a predmety.
Výtvarná výchova často slúžila ako most k slovenskému jazyku, vlastivede a naopak. Deti nevnímali jednotlivé predmety oddelene, ale ako prepojený priestor na objavovanie, premýšľanie a tvorbu. Na výtvarnej výchove sme pracovali s osnovami vlastivedy ako napríklad miestna krajina, či kultúrne a športové podujatia v meste. Dôraz sme kládli najmä na slobodnú tvorbu, schopnosť premýšľať obrazom a pretvárať bežné predmety či situácie na nové vymyslené svety.
Na slovenskom jazyku sa deti hrali na spisovateľov a spisovateľky, poetov či reportérky, kedy mali napríklad napísať report z návštevy vymysleného podujatia, či napísať príbeh vytváraním fiktívnych postáv a miest. Učili sa spontánne reagovať, prepájať slová s obrazmi a používať jazyk ako tvorivý nástroj.
Popoludnie plné detských nápadov
Záverečná výstava predstavuje nielen výsledné práce detí, ale aj proces ich premýšľania, objavovania a tvorby počas celého roka. Srdečne vás pozývame na spoločné popoludnie plné farieb, príbehov, fantázie na našom školskom dvore 9. 6. 2026 od 15:00 do 17:00. Čaká vás príjemná atmosféra, spoločné kreatívne aktivity a malá odmena pre deti ako poďakovanie za ich celoročnú prácu. Vaša prítomnosť je pre deti veľkou odmenou a radosťou – najkrajšie chvíle totiž vznikajú vtedy, keď môžu svoje nápady, obrazy a príbehy zdieľať práve s vami.
Tešíme sa na vás!
Mgr.art. Natália Okolicsányiová, ArtD. - vizuálny umelec
Mgr.Ivana Sokolová - koordinátor projektu Kreatívne partnerstvá
Čo sú to Kreatívne partnerstvá?
Program Kreatívne partnerstvá vychádza z modelu Creative Partnerships, ktorý vo Veľkej Británii zapojil viac než milión detí a desaťtisíce učiteľov a učiteliek. Rozšíril sa aj do ďalších krajín. Do Trenčína ho v rámci programu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026 maďarská organizácia T-Tudok, ktorá s ním má viac než desaťročné skúsenosti.
Kreatívne partnerstvá sú založené na dlhodobej spolupráci učiteľov a učiteliek s vyškolenými profesionálnymi umelcami a umelkyňami. Spoločne navrhujú vyučovacie hodiny tak, aby boli pre deti zrozumiteľnejšie, pútavejšie a viac prepojené s reálnym životom.
V Trenčíne v školskom roku 2025/2026 prebieha takéto vyučovanie na šiestich základných školách. Trenčín 2026 finančne podporuje mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultury SR. Partnerom projektu je Európska únia. Viac o programe nájdete:
Web: https://creativepartnershipstrencin.t-tudok.hu/sk/
Facebook: https://www.facebook.com/creative.partnerships
Instagram: https://www.instagram.com/creative_partnerships_clef/
Športová olympiáda žiakov 1. stupňa
V uplynulých dňoch sa na našej škole uskutočnila tradičná Športová olympiáda žiakov 1. stupňa, ktorá priniesla množstvo športových výkonov, radosti z pohybu a príjemnej súťaživej atmosféry.
Mladí športovci si zmerali svoje sily v štyroch atletických disciplínach, kde predviedli nielen svoju rýchlosť, obratnosť a vytrvalosť, ale aj fair play správanie a vzájomnú podporu. Každý účastník si zaslúži pochvalu za odhodlanie a snahu podať čo najlepší výkon.
Medzi jednotlivými disciplínami mali žiaci možnosť zapojiť sa do rôznych zábavných športových aktivít, ktoré im spríjemnili čakanie a prispeli k výbornej nálade počas celého podujatia.
Veľké poďakovanie patrí žiakom 9.A, ktorí ochotne pomáhali pri organizácii, zabezpečovaní jednotlivých stanovíšť a starali sa o hladký priebeh celej akcie. Ich zodpovedný prístup a ochota pomôcť boli pre nás veľkou oporou.
Ďakujeme tiež všetkým zamestnancom školy, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii športovej olympiády. Vďaka ich práci, nasadeniu a spolupráci sa podarilo vytvoriť podujatie, na ktoré budú naši žiaci dlho spomínať.
Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a tešíme sa na ďalší ročník plný športu, pohybu a dobrej nálady. Fotogaléria
.jpg)